PREV NEXT Les Nymphèas

10. března / Les Nymphèas

Dnes musím udělat výjimku a upustit od standardní šířky mých fotek, protože tohle by jinak nevyniklo. Jedině v panoramatickém záběru totiž vynikne krása Musée de l'Orangerie, které ve svých útrobách skrývá úchvatné Monetovy studie vodní hladiny, známé též pod názvem Lekníny.

Claude Monet byl velký vizionář a ne nadarmo se mu přezdívá otec abstrakce. Díky velké podpoře francouzského premiéra Georgese Clemenceaua bylo celkem 8 kompozic instalováno do dvou zvláštních oválných sálů, do kterých průsvitnými stropy proniká denní světlo.

Ještě před vstupem do sálů ovšem projdete zvláštní místností, která připomíná vstup do kostela a slouží k duchovnímu očištění: Zde zanecháte své všední starosti a do sálů vstupujete s čistou hlavou, v rozpoložení vhodném k rozjímání nad Monetovými obrazy.

Hloubka nebe zakletého ve vodní hladině smaže horizont a setře rozdíly mezi nebem a zemí. Obrazy dostávají meditativní, až spirituální rozměr. Důležité jsou harmonie barev, které pro Moneta znamená totéž jako harmonie v hudbě. V neposlední řadě z obrazů dýchá osobité kouzlo ranního (ne)světla.

Lekníny však nejsou zdaleka jedinou lahůdkou, která je v muzeu k vidění. V podzemním podlaží se nachází pozoruhodná sbírka výtvarného umění 1. poloviny 20. století čítající desítky obrazů od Renoira, Matisse, Picassa a mnoha dalších. Máte-li rádi tento druh umění, vřele doporučuji průvodce. My jsme se zúčastnili komentované prohlídky „Od Moneta k Picassovi“ (paní či slečnu průvodkyni vizte vlevo, moji spolu-erasmačku Elenu s foťákem vizte uprostřed) a i když jsem nerozuměl zdaleka všemu, otevřelo mi to nové, nečekané souvislosti.

Váš komentář:

Jméno:
9 × 2 =    

Zavřít komentáře