PREV NEXT Pravá finská sauna

06. května / Pravá finská sauna

Nebyla by to návštěva Finska bez návštěvy pravé finské sauny! A tak jsem to taky zkusil. Nejprve vás zavřou do dřevem vyložené místnosti, jíž vévodí velká pec. Tu pec pravidelně polévá pupkatý finský dědula vodou, a udržuje tak v místnosti teplotu okolo 100°C a 100% vlhkost. Té teplotě se mi ani nechtělo věřit, ale teploměr u stropu hovořil jasně. Začátečníci jako já se ovšem mohou posadit na stupňovitá sedadla do spodních pater, kde je teplota citelně nižší.

Když už máte dost, vyběhnete ven a tam na vás čeká přírodní jezero s teplotou 3°C. Finští strejdové a tety v něm plavou, jako by se nechumelilo, jenže oni to tak dělají denně už 50 let, a to je trénink, který se jen těžko dohání. Já jsem se do vody ponořil po pás, načež mi zmrzly nohy a nebyl jsem schopen dalšího pohybu. Každopádně výborný zážitek.

Mimochodem, slova, která ve finštině zní stejně nebo alespoň podobně jako v ostatních evropských jazycích, by se snad dala spočítat na prstech jedné ruky. Sauna je jedno z nich. Pak ještě sexshop.

Váš komentář:

Jméno:
7 × 7 =    

Zavřít komentáře